ATRAKCJE W OKOLICY

Spread the love

W POBLIŻU I OKOLICY …

W promieniu 30 kilometrów od pensjonatu znajdują się liczne atrakcje; od półwyspu Tihany na wschodzie przez Sümeg i jego rycerski zamek po Keszthely z pałacem Festeticsów, niezliczone skarby historyczne, geologiczne, przyrodnicze. Największym jednak atutem okolicy jest jeden z najbardziej znanych okręgów winnych na Węgrzech – Badacsony ze słynnym wspaniałym winem Szürkebarát czyli Szary Mnich.

OKRĘG WINNY BADACSONY

Słynny okręg winiarski położony na północnym brzegu jeziora Balaton, na pagórkowatym terenie wygasłego dawno wulkanu – góry Badacsony. Winnice są usytuowane na tarasach, gdyż, jak twierdzą miejscowi winiarze, tylko winorośl, która może się przeglądać w zwierciadle kryształowych wód jeziora, może dać dobre wino. 

Są tu produkowane wytrawne i półsłodkie wina stołowe, odznaczające się przyjemnym aromatem, znane od stuleci, a swoją dobrą jakość zawdzięczające wulkanicznej glebie oraz korzystnemu działaniu promieni słonecznych i ich odbiciu od powierzchni wody. Nazwy win pochodzą przeważnie od nazw użytych do produkcji odmian winogron: Badacsonyi Rizling, Badacsonyi Furmint oraz Badacsonyi Keknyelu. Są to wytrawne, zielonkawe wina, przypominające smakiem wina reńskie. Konkuruje z nimi złociste Badacsonyi Szürkebarát, o przyjemnym smaku; druga część nazwy wina – w przeciwieństwie do poprzednich – nie pochodzi od nazwy odmiany winogron, lecz oznacza po węgiersku “szary mnich”.

Przez całe lato organizowane są różne imprezy związane z uprawą, produkcją i oczywiście konsumpcją wina, ale największym festynem jest festyn winobrania na początku września.


NIECKA KÁLI

Pensjonat leży na skraju Niecki Kali, która jest jednym z najpiękniejszych regionów Węgier. Rozciąga się na przestrzeni około dziewięciu tysięcy hektarów i jest naprawdę wyjątkowym terenem. Tu nawet klimat jest unikalny, czują się tu dobrze delikatne oleandry i obficie dojrzewają figi, co jest charakterystyczne dla śródziemnomorskiej Dalmacji.

Niezwykły, zróżnicowany krajobraz od gołych skał kamiennego morza poprzez swoistą przyrodę Parku Narodowego Wyżyny Balatońskiej, stożki bazaltowych gór-świadków, gaje migdałowców, krasowe jeziorka i słone łąki, po malownicze osady urzekają każdego.

Warto podejść do monumentalnego, przeciętego na pół wulkanu – Hegyestű lub w Salföld – majątku autonomicznych zwierząt i roślin węgierskich zobaczyć z bliska szare bydło, bawoły wodne lub śmieszne kudłate świnki mangalica. 


ARBORETUM FOLLY

Arboretum Folly zostało założone sto lat temu przez miejscowego lekarza Gyulę Folly’ego. Składające się głównie z drzew iglastych dendrarium jest pięknie położone na południowym stoku góry Kisörsi wznoszącej się nad Balatonem.

Arboretum ma 3,06 hektarów powierzchni. Obok wartości botanicznych ważne jest również bogactwo krajobrazowe, historyczne i geologiczne. Rozciąga się z niego przepiękna panorama na Balaton, leżącą na jego przeciwnym brzegu charakterystyczną górę z dwoma wierzchołkami, rozciągające się po horyzont winnice i nastrojowe piwniczki winne.

Znajduje się tu 130 gatunków drzew iglastych, 20 gatunków drzew liściastych i 20-30 gatunków krzewów. Cieszą oko różnymi odcieniami zieleni, niezwykłymi kształtami szyszek i igłami od kilku milimetrów do 30 centymetrów długości.

Z pensjonatu prowadzi tam malownicza droga z panoramą na Balaton. Przy wejściu gospodarze częstują lampką wina własnej produkcji.


TAPOLCA I JASKINIA Z JEZIOREM (TAVASBARLANG)

Tapolca to niewielkie miasteczko leżące w odległości 15 kilometrów na północ od Balatonu. Już sam spacer jego urokliwymi uliczkami to niezapomniane wrażenie. Siedząca przy głównej ulicy „Mała księżniczka” to jedna z najbardziej lubianych rzeźb pochodzącego stąd rzeźbiarza László Mártona, jej kopia znajduje się w Budapeszcie na brzegu Dunaju, a druga w Tokio. 

Najbardziej nastrojowym miejscem jest park wokół jeziora młyńskiego (Malom-tó) w samym centrum miasta. Warto zerknąć na mapę lub nawigator, bo jest tak ściśle otoczony starymi budynkami i kamiennymi murami, że można ominąć przejście, bramę, czy przesmyk pomiędzy budynkami, które tam bezpośrednio prowadzą. To oaza spokoju i wypoczynku. Otaczający jezioro park, kawiarenki, złote karpie w wodzie, mostki i rzeźby tworzą zamknięty, nastrojowy światek. W tym miejscu podziemne strumienie żłobiące w skałach podziemne korytarze wydostały się na zewnątrz tworząc źródło o nazwie Malomtó forrás, które spiętrzone małą zaporą utworzyło jezioro.

Tym właśnie cieplicowym źródłom Tapolca zawdzięcza swą nazwę  


Podziemne jezioro jest jedną z najciekawszych atrakcji północnego brzegu Balatonu. Znajduje się ono w grocie w centrum miasta znalezionej przypadkowo podczas wiercenia studni przez miejscowego piekarza w roku 1902. Zagospodarowane i przystosowane do zwiedzania łódkami przyciąga rzesze turystów, warto więc poczekać na luźniejszy dzień bez kilometrowych kolejek.

Wejście do jaskini, to niepozorny budyneczek ze schodkami wiodącymi w głąb ziemi. Udostępniona dla turystów część groty dzieli się na dwie części – suchą i zalaną wodą. Sklepienie pozbawione jest charakterystycznych dla innych jaskiń stalaktytów, ponieważ wnętrze wyżłobiła płynąca woda, a nie spływająca kroplami z góry, wytrącająca węglan wapnia. Na końcu suchej części groty dochodzimy do podziemnego jeziora, które dalej zwiedza się łodziami. Samodzielne wiosłowanie i sterowanie opornymi metalowymi łódkami i wysoka jak na jaskinię temperatura wyciska pot na czoła, ale bardzo dyskretnie oświetlone korytarze, przejrzysta woda, ciasne przesmyki skalne i unosząca się miejscami mgła zapewniają wyjątkowy urok tej niespełna 20 minutowej eskapadzie.

Od roku 1982 grota podlega ścisłej ochronie, ze względu na swe unikalne wartości geologiczne, hydrologiczne i biologiczne.


SZIGLIGET – RUINY ZAMKU

Szigligetto niewielkie miasteczko leżące 10 km od Badacsony na samym brzegu Balatonu. Do czasu regulacji linii brzegowej jeziora w roku 1822 leżało nawet „w Balatonie”, bo jak sama nazwa wskazuje, było położone na wyspie (sziget = wyspa, liget = lasek). I choć dziś nie jest wyspą w znaczeniu geograficznym, ale krajobraz i nastój czyni z tego miejsca prawdziwą wyspę spokoju. Główną atrakcją turystyczną Szigliget są usytuowane na malowniczym wzgórzu ruiny średniowiecznego zamku obronnego. Warownia ta wzniesiona została w 1262 roku z polecenia mnichów Opactwa Pannonhalma.
Dzięki swojemu korzystnemu położeniu zamek nigdy nie został zdobyty przez wojska tureckie. Dopiero w roku 1702 z polecenia austriackiego cesarza wysadzono go w powietrze. W 1697 roku warownia została doszczętnie zniszczona przez pożar powstały w wyniku uderzenia pioruna. Potem zamku już nie odbudowano i zaczął stopniowo popadać w ruinę. Część jego murów została zabrana jako budulec przez okolicznych mieszkańców.
W latach 60-tych ruiny uległy znacznemu zniszczeniu. Wtedy rozpoczęto zabezpieczenie i renowację. Jednak dopiero od czasu założenia  w roku 1991 fundacji na rzecz odbudowy zamku stan zabytku zaczął gwałtownie ulegać poprawie. Dziś zabezpieczone i częściowo odrestaurowane ruiny udostępnione są dla zwiedzających. Z murów twierdzy rozpościera się przepiękny widok na Balaton oraz pobliskie powulkaniczne góry świadki.

W Szigliget warto także zobaczyć pałac Esterhazych (Esterházy-kástely). Rezydencja ta wzniesiona została w XIX wieku i otoczona jest malowniczym parkiem krajobrazowym, jednym z najpiękniej położonych ogrodów na Węgrzech.


PÓŁWYSEP TIHANY


KESZTHELY – PAŁAC FESTETICSÓW


SÜMEG – RUINY ZAMKU

OKOLICZNE PLAŻE I KĄPIELISKA